Mobing-zlostavljanje radnika

Mobbing4    
  • Da li ste imali posla sa moberom?
  • Da li poznajete nekoga nad kim se vrši mobing?
  • Da li ste sami bili žrtva mobinga?
  • Kako biste prikupili dokaze da se branite po zakonu?

Čini mi se, od kada sam čula da po novom Zakonu o sprečavanju zlostavljanja na radu (mobing) zaposleni moraju da potpišu da su obavešteni o zabrani zlostavljanju na radu – da mi je svanulo!

I tako od firme i kancelarije do fabrike, od bolnice do škole i vrtića, od čoveka do čoveka neki vid nasilja se dešava svuda oko nas, dešava se odvajkada, a najveći broj slučajeva se dešava u tajnosti. Možemo slobodno reći da je mobing TIHA EPIDEMIJA, stara koliko i ljudsko društvo.

Kod nas se tema mobinga u stručnim krugovima zvanično spominje tek od maja 2006 godine. Sada je to jedna od najaktuelnijih tema. Pitam se šta ćemo sa starijim kolegama, prijateljima, samim sobom ili rodbinom koji su odavno sagorele kao žrtve mobinga ne znajući da će od pritiska i zlostavljanja koje su doživeli na poslu moći zakonski da se brane? Teško bi to išlo retroaktivno, a šta posle svega preživljenog i može da bude satisfakcija?

Za nas sada postoji mogućnosti da mobing lakše preživimo ili izbegnemo - postoji stavka u zakonu o zlostvaljanju, a možemo i jasno da ga prepoznamo.

Najpre bi se pozabavila i opisala ličnost mobera, a onda kako da se borimo protiv njih.  

  KO SU MOBERI ?
  • To su osobe koje na psihološki, moralni, seksualni i drugi način maltretiraju, zlostavljaju i pokušavaju da eliminišu osobu za koju smatraju da im smeta.

Psiholozi ovaj tip ličnosti (Mobera) uglavom svrstavaju u osobe sa POREMEĆAJEM LIČNOSTI ili PSIHOPATE. Psihopate su osione, agresivne i impulsivne osobe kod kojih su uobičajena i društveno prihvatljiva svojstva ličnosti prisutna, ali su prenaglašena i izvitoperena. Bitno je da znamo da pravi znaci duševne bolesti i ne postoje.

Njima nije potrebno zbrinjavanje u zdravstvenim ustanovama, oni više ili manje uspešno funkcionišu u kompanijama i raznim drugim ustanovama i nisu u ustanovama za duševno poremećene bolesnike. Prema raznim istraživanjima i shvatanjima u opštoj populaciji ih ima od 4-8%! E pa tu leži problem žrtve mobinga, jer njen zlostavljač je legitimno u njenom okruženju. Srećom, sada mu se može doskočiti pravnom regulativom. Psihopate češće mogu da stupe u sukob sa osobom iz okruženja ili zakonom i organima reda, pa tako svojim razornim ponašanjem truju međuljudske odnose.

Moberi koji su najčešće sa ovakvom vrstom poremećaja ličnosti nalaze se na moćnim pozicijama, ali su manje sposobni, bez kapaciteta za posao i empatiju ka drugima. Mober je osoba koja svojim zlostavljačkim ponašanjem ili komunikacijom najčešće prikriva nemoć u drugoj sferi života (privatnoj, braku, samoći, itd).

To su osobe koje oko sebe prave tim sa slabijim ličnostima - poltronima. Takva ekipa staje na stranu mobera kako sami ne bi postali žrtve mobinga. Mober formira tim sa takvim okruženjem u kom dokazuje svoju moć i važnost u odnosu na žrtvu. Na taj način stvara za sebe dominantnu poziciju i odstranjuje onoga ko ga ne doživljava kao superiornog i ko mu stoji do puta do uspeha. On svesno ili nesvesno postaje zlostavljač kada donese odluku da natera nekog da napusti radno mesto iz razloga ili što mu ta osoba smeta ili vidi svog čoveka na poziciji osobe na koju vrši pritisak. Ova vrsta mobinga se teže dokazuje kao i strateški mobing.

Moram da napomenem de se u ovim podjednako teškim vremenima kako za poslodavca tako i za zaposlene, dešava i strateški mobing. On se javlja u cilju da se skloni jedan po jedan zaposleni, ili da se eventualno uništi čitav tim. Ovo se radi da zaposlene ne bi otpuštali kao tehnološki višak (zbog otpremnine i slično...) ili kako bi sklonili zaposlene koji im ne odgovaraju, a za koje nemaju objektivne razloge da ih otpuste.

 

  KAKO MOŽEMO DA SE BORIMO PROTIV MOBERA?

Kada vidimo da postajemo žrtve mobinga treba raditi na objektivizaciji i materijalizaciji svih mogućih dokaza, bez obzira što je to veoma teško.

  • Prikupiti što više MATERIJANIH DOKAZA o mobingu na osnovu mailova, sms-ova, faksa, aneksa ugovora ukoliko idu u prilog tome i svih zahteva koje smo dobijali od osobe koja nas zlostavlja.
  • Samouvereno, asertivno i UZ PRISUSTVO SVEDOKA saopštiti moberu da je njegovo ponašanje za nas neprihvatljivo i da mora da prestane sa takvim ophođenjem.
  • VODITI EVIDENCIJU događaja sa datumom, vremenom i mestom događaja, detaljima, šta je sve rekao i uradio mober. Evidentirati i svedoke svih tih događaja (bez obzira što pretpostavljamo da će svedok, ukoliko zatreba, teško odazvati).
  • NE VRAĆATI ISTOM MEROM, ne svetiti se, jer situacija može da se okrene protiv nas.
  • OBAVESTITI službu za ljudske resurse, kadrovsku službu ili sindikat.
  • CBAVESTITI neko od udruženja ili savetovališta za mobing odgovorno za naš region u cilju obaveštenja javnog mnenja putem sredstava javnog informisanja.
 

Potruditi se da barem nekoliko od ovih stvari budu izvodljive.

Važno je i da znamo da u udruženju ili savetovalištu za mobing radi sledeći tim stručnjaka:

  • Pravnik
  • Lekar
  • Psihijatar
  • Psiholog
  • Predstavnik sindikata
  To je jedna od garancija da ćete dobiti pomoć.

I obratite pažnju - smatra se da svaki četvrti radnik tokom svog radnog veka ima izgleda da bar jednom bude žrtva mobinga.

Veoma je važno da i menadžeri znaju kako da (slučajno) ne postanu Moberi. Veoma je koristno pročitati Tanjin tekst Kako dati otkaz.

Iako je zakon kod nas od nedavno na snazi i sve je još u razvoju, nema razloga da trpite neku od spomenutih ličnosti u tekstu. Ne dozvolite da to utiče na vaš entuzijazam za rad!

 

    Korisni linkovi:

http://mobbing-srbija.com/stajetomobbing.htm

http://www.mobbing.hr

http://www.ccohs.ca./oshanswers/psychosocial/bullying.html

http://www.lisahaney.com

http://www.poslovnazena.biz/poslovanje/prva-presuda-za-mobing-u-srbiji-1-2142

http://www.bullyonline.org/action/victwork.htm

http://www.scribd.com/doc/500919/UDRUZENJE-STOP-MOBING

http://www.slobodnaevropa.org/content/zakon_o_sprecavanju_zlostavljanja_na_radu_srbija/2147316.html

http://www.ramrrs.gov.rs/o-nama-cil.html