JAVNI NASTUP - STRAŠNIJI OD SMRTI?

Da li ste znali da je čuvena knjiga “The book of lists” stavila baš strah od javnog nastupa na prvo mesto najvećih ljudskih strahova? Screenshot 2022-12-07 at 08.31.07   Ova poznata knjiga je od svog objavljivanja 1977. godine citirana nebrojeno puta. Što i ne čudi, kada su rezultati u najmanju ruku neočekivani.  Naime, kada je tim istraživača tržišta pitao 3000 Amerikanaca za njihove najveće strahove, 40.6% njih navelo je upravo strah od javnog nastupa. Za njim slede strah od visina sa 32% i strah od insekata sa 22.1%. Strah od smrti zauzeo je tek sedmo mesto, sa 18.7%. Screenshot 2022-12-07 at 08.31.42   Pitanje je da li bismo i danas dobili slične odgovore. S vremenom se i ono čega se plašimo menja, pa vas pozivam da u komentarima navedete šta je to od čega vi strepite.  Međutim, činjenica ostaje da je strah od javnog nastupa itekako prisutan i danas
  • Knedla u grlu
  • znojenje
  • suva usta
  • dlanovi koji drhte
A sve to pred očima kolega, šefa, klijenta, situacija je sa kojom ste se do sada sigurno mnogo puta susreli. Čini se da je kao nikada pre upravo veština prezentovanja ključna za lični i profesionalni razvoj!  Jedan od glavnih uzroka ove parališuće treme je to što niste navikli da govorite pred publikom. Takvu situaciju doživljavate kao nepoznatu, a strah je biološka priprema za nepoznato. Zbog toga je važno da ne izbegavate govor pred publikom i koristite svaku priliku da vežbate - bilo na sledećem sastanku, video-pozivu ili proslavi.  

Koji to trikovi vam mogu pomoći? 

  Veoma je korisan reframing, odnosno posmatranje događaja na drugačiji način nego do sada. Sledeći put zamislite kako je držanje te prezentacije vaša šansa da uspete, da pokažete svoje znanje i iskustvo drugima.    Screenshot 2022-12-07 at 08.32.13     Sledeće, odustanite od savršenstva. Svi smo mi ljudska bića koja prave greške. Pa zašto biste sebi postavili tako visok cilj da budete savršeni, ako drugi nisu? Fokusirajte se na to da budete dovoljno dobri, a dobar nastup je stvar vežbe. Sa svakim sledećim održanim govorom, biće vam sve lakše. Neka vam fokus bude na temi o kojoj govorite, a ne na vašem strahu. Razmišljajte o sledećim tačkama koje želite da predstavite. Na ovaj način će vaša pažnja biti zaokupljena činjenicama i nećete imati kapaciteta da razmišljate o svim onim strepnjama. Dokazano je da kada razmišljamo o greškama, zaista je i šansa veća da ćemo ih napraviti.  Koristite se psihološkim trikovima tokom vašeg nastupa.
  • Pravilno disanje prema istraživanjima može smanjiti strah za čak 15%.
  • Obratite pažnju i na položaj vašeg tela. Kada noge držite paralelno, dodatno osiguravate samopouzdanje.
  • Takođe, kretanje je važno, jer želite da budete dinamični. Pritom, ruke držite ispred sebe, ne krijte ih, jer one odražavaju otvorenost i iskrenost u komunikaciji.
  • Trudite se i da pogledom obuhvatite celu publiku, kako se niko ne bi osetio isključenim.
A ono što mnogi previde je da publika zapravo želi da uspete. Samo se prisetite poslednjeg puta kada ste slušali nečiji govor. Većina ljudi se identifikuje sa osobom koja govori i ne želi da vidi njen neuspeh. Trema i neuspeh govornika izaziva jako osećanje neprijatnosti i kod publike, jer smo mi empatična bića. I zapamtite da niste jedini na svetu koji se suočavate sa ovim izazovom, naprotiv!