5 razloga zašto treba da recikliraš

ZAŠTO  NAM  JE POTREBNO

kruzna ekonomija-linearna ekonomija m

Kružno gospodarstvo promatra se kao praktično rješenje za krizu resursa planete. Rezerve ključnih resursa poput rijetkih metala i minerala smanjuju se, a troškovi eksploatacije rastu. Sadašnji model linearnoga gospodarstva 'uzmi, napravi, upotrijebi, baci rezultira sve većim količinama otpada. Čak 90 posto sirovina koje se upotrebljavaju u proizvodnji postaje otpad prije nego proizvod napusti tvornicu, a 80 posto proizvoda baca se u prvih šest mjeseci života. To u kombinaciji s rastom geopolitičke napetosti i rizikom opskrbe pridonosi nestabilnim cijenama robe. Kružno gospodarstvo moglo bi stabilizirati neka od tih pitanja odvajajući gospodarski rast od potrošnje resursa.

 

TO JE VIŠE OD RECIKLIRANJA

g recikliraj-profitiraj g

Recikliranje nudi ograničene mogućnosti, s obzirom na to da su procesi recikliranja ener­getski intenzivni i općenito umanjuju vrijednost materijala. Kružno gospodarstvo ide dalje od recikliranja jer se temelji na obnovljivom industrijskom sustavu okrenutom prema di­zajniranju otpada. Reciklaža zahtijeva veci unos energije nego što to zahtijevaju ponovna upotreba, ponovna proizvodnja, a cilj nije samo dizajnirati proizvod za dulji vijek, nego i smanjiti potrošnju energije.

h

DONOSI UŠTEDE I SMANJUJE ŠETNE EMISIJE

f zelena ekonomija f

Sprečavanjem stvaranja otpada, ekološkim dizajnom, ponovnom upotrebom otpada i slič­nim mjerama poduzeća u EU mogla bi ostvariti neto uštedu od 600 milijardi eura, odnosno osam posto godišnjeg prometa, a godišnje bi se emisije stakleničkih plinova ujedno smanji­le za dva do četiri posto. Primjerice, u sektorima ponovne upotrebe, ponovne proizvodnje i popravaka, trošak ponovne proizvodnje mobilnih telefona mogao bi biti upola niži kad bi ih bilo lakše rastaviti. Kad bi se prikupilo 95 posto mobilnih telefona, to bi moglo stvoriti ušte­du veću od milijarde eura na troškovima materijala u proizvodnji. Prelaskom s recikliranja na tvorničko obnavljanje lakih gospodarskih vozila, koja se već prikupljaju u velikoj mjeri, moglo bi se uštedjeti do 6.4 milijarde eura na godinu na unosu materijala, što odgovara 15 posto predviđenih troškova za materijal te 140 milijuna eura na troškovima energije, uz smanjenje emisija stakleničkih plinova od 6,3 milijuna tona.

h

OTVARA NOVE BIZNISE I RADNA MJESTA

kruzna ekonomijaNekoliko je niša koje imaju potencijale, gdje svakako ulazi područje obrazovanja, od općeg do specifičnih područja poslovnog obrazovanja. Ekodizajn i ekoinovacije bit će područja ve­likog potencijala jer treba razviti nove proizvode koji će biti dugotrajniji i lakše popravljivi, a područje novih usluga kojima je osnova ICT pruža dosad neviđene mogućnosti. Što se pak tiče zapošljavanja, raičunica kaže da 10 tisuća tona otpada bacanjem na odlagališta stvara jedno radno mjesto, reciklažom se stvara 36, a popravkom ili prenamjenom čak 296 radnih mjesta. Riječ je o konceptu koji bi prema procjenama na razini EU do 2030. u sektoru otpa­da stvorio oko 600 tisuća radnih mjesta. U Hrvatskoj se može otvoriti nekoliko tisuća.

f

NIJE PROVEDIVO BEZ PODRŠKE VLADE I ŠIROKOG SUDJELOVANJA JAVNOSTI

f

Brzo iskorištavanje prilika i rješvanje izazova kružnoga gospodarstva ovisi o širokoj podršci društva. Poticanje kružnoga gospodarstva zahtijeva sveobuhvatnu podršku politike na europskoj, nacionalnoj, regionalnoj i lokalnoj razini - koordinirani pristup u uvođenju, primjerice, ciljeva u prevenciji stvaranja otpada, poticanju ekodizajna, uvođenju ekoporeza, promoviranju proizvoda koji se lakše prerađuju i sl. Ključno je i uključivanje nevladinih organizacija, poslovnih i potrošačkih organizacija, sindikata, akademskog druš­tva, istraživačkih institucija i drugih dioničara.

Izvor: Lider (svibanj, 2016.)