Tri priče o poverenju

s

Krajem marta je Milan Petrović, predsednik Srpske asocijacije menadžera (SAM), održao veo­ma zanimljivo predavanje mladim menadžerima (SAMPLE), u okviru pro­grama u kojem seniori iznose detalje iz svoje bogate profesionalne biografije. Taj program se realizuje već izvesno vreme, sa idejom da mlade generacije uče na iskustvima uspešnih seniora. I, zaista, iz iskustva vrsnih menadžera, kakav je i Milan Petrović, može se dosta naučiti. Tako je Petrović ispričao i jedan nesva­kidašnji detalj koji je važan i za biznis i za život, a odnosi se na poverenje.

s

PRVA PRIČA

s aparat za kafu s

Dakle, dok je pre nekoliko godina Petrović radio u Švajcarskoj, kao internacionalni di­rektor kompanije Zepter, realizovali su projekat nove mašine za kafu u koji su bili uključeni nemački proizvođac i švajcarski naručilac mašine. Rad na mašini je potrajao, pa je došlo i do većih kursnih razlika na relaciji evro - švajcarski franak, te je tako proizvođač mašine izgubio oko milion evra na va­lutnim razlikama. Kod finalnih razgo­vora sa kupcem mašine, proizvođač je to i rekao, u stilu: "Sve je prošlo OK, ali znate, mi smo na gubitku oko mi­lion evra zbog jačanja franka tokom ovog perioda. Ali, dogovor je dogo­vor, mi ćemo snositi te troškove." "Ne, nikako", odgovorio je kupac mašine. "Mi ćemo pokriti te troškove, jer ne želimo da imamo nezadovoljnog do­bavljača. Mi želimo da budemo sigurni u kvalitet svakog pojedinačnog dela iz kojeg se sastoji ta mašina i želimo za­dovoljnog dobavljača ..." Prenoseći ovo iskustvo, Petrović je taj gest nazvao "poverenjem od milion evra" i naglasio da se upravo tako grade dobri partnerski odnosi i sigurnost u poslu koja, u suštini, nema cenu.

s

DRUGA PRIČA

y dzozef-stiglic y

Značaj poverenja na­glasio je i slavni ekonomista nobelovac Džozef Štiglic koji je u Beogradu bora­vio u decembru 2008. godine. Kako je tada rekao u inter­vjuu, a i bezbroj puta o tome pisao u svojim autorskim tekstovima, "sadašnja finansijska kriza izvire iz katastrofal­nog sloma poverenja. Banke su sklapa­le velike ugovore između sebe u vezi sa odobravanjem pozajmica. Izmišljane su složene transakcije da bi se uklonio ri­zik i prikrilo klizanje vrednosti aktive. U toj igri postoje dobitnici i gubitnici. To nije igra na sve ili ništa, već samo igra na ništa. Tržište se iznenada ruši i svi gube. Finansijska tržišta počivaju na poverenju, a poverenje je poljuljano", rekao je tada Štiglic.

s

TREĆA PRIČA

x dr Dragoslav Avremovic x

I još jedna, veoma značajna priča o poverenju dogodila se 1994. godine, u vreme obuzdavanja hi­perinflacije u tadašnjoj Jugoslaviji, koja je dostizala mesečni nivo od oko 314 miliona odsto! Tada sam razgovarala sa dr Dragoslavom Avramovićem koji je kreirao program  za zaustavljanje hipe­rinfiacije i pokretanje privredog rasta. Kada sam ga pitala kako očekuje da će startovati novi dinar koji je osmislio, rekao je da je, sve, zapravo, u povere­nju i time jednostavno formulisao svoj ekonomski kredo. Ako ljudi budu vero­vali u novi dinar, on će opstati - sma­trao je "superdeka" i istinski verovao u valutu kojoj je vratio život.

Očigledno je da formulacija ,"sve je u poverenju" nikada ne gubi na značaju. Važi i danas, a pogotovo je aktuelna u vreme izbora, kada se obećava da će biti više investicija, više radnih mesta, povećanja plata i penzija, bolji život. Kako verovati u predizborna obećanja, kad je jasno da je srpska ekonomija još daleko od blagostanja?! Od 2000. godi­ne, ovo su u Srbiji šesti parlamentarni izbori i valjda su građani do sada nau­čili sve o poverenju. Ako nisu, svi ćemo i dalje plaćati visoku cenu. Prema toj ceni, ono "poverenje od milion evra" je prava sitnica.

Izovr: Instore