DIGITALIZACIJA IZA SVAKOG ĆOŠKA - Dejan Marković (Country general manager), Schneider Electric Srbija
Digitalizacija je svuda oko nas i dešava se upravo sada. To je proces koji se neće zaustaviti, budući da je jedan od najuočljivijih trendova današnjice. Zapravo, to nije samo tehnološki trend već strategija kompanija širom sveta koje moraju da se prilagođavaju potrebama korisnika i da analiziraju njihove navike kako bi kreirale proizvode i rešenja upravo po meri svakog od njih. To je kontinuirani poces kojem moramo da se prilagođavamo i koji će sve više da se menja. Brzina prilagođavanja na nove tehnologije i njihova primena u poslovnim procesima kompanijama donosi konkurentnu prednost i inovaciju koja je, danas, ključna za poslovni uspeh. Naravno, jasno je da motivi za digitalizaciju sistema i procesa neke kompanije mogu da budu različiti, ali ono što je svima zajedničko jeste činjenica da već danas treba da se razmišlja o poslovanju sutrašnjice. Predviđanja su da će do 2020. godine 75% svih zaposlenih na svetu biti milenijalsi, koji su rođeni u eri digitalne ekonomije, a mi moramo da budemo spremni da odgovorimo na sve potrebe svih klijenata.
Konkretno, najčešći izazovi s kojima se danas kompanije susreću su velike količine dokumenata, održavanje značajnih količina ispisnih uređaja, planiranje i izveštavanje, kao i drugi kompleksni procesi koji zahtevaju dosta vremena. Tu su naravno i praćenje, nadziranje i analiziranje procesa, poput upravljanja potrošnjom energenata u procesu proizvodnje, korišćenja inovativnih prodajnih kanala, naplate potraživanja, praćenje efikasnosti radnika... Samim tim dolazimo i do Internet of Things (IoT) transformacije. Ovaj pojam u segmentu poslovanja kompanije Schneider Electric podrazumeva instalaciju različitih senzora i njihovo povezivanje u lokalne mreže i gradsku internet mrežu, kako bi se dobila funkcija prepoznavanja, praćenja, nadzora i upravljanja objektima.
Najbolji primer za ovo je naš ADMS softver, koji je kreiran u Schneider Electric DMS u Novom Sadu. Reč je o integrisanom softverskom rešenju za upravljanje elektrodistributivnim sistemima, uz prisustvo obnovljivih izvora energije i energetskih skladišta, kao integralne celine. Svrha ADMS Softvera jeste da se na najracionalniji način iskoriste svi raspoloživi elektroenergetski kapaciteti u električnim distributivnim sistemima, sa posebnim naglaskom na korišćenje obnovljivih izvora energije i energetskih skladišta, i na taj način ostvare milionske uštede i spreči prekomerno zagađivanje životne sredine. ADMS softver trenutno je instaliran u 157 kontrolnih centara 73 elektrodistribucije, koje opslužuju preko 90 miliona korisnika na šest kontinenata. Inače, ADMS Softver je prema Gartneru proglašen za najkvalitetniji i najbolji proizvod na svetu, petu godinu za redom.
Takođe, Schneider Electric je nedavno sproveo globalno istraživanje na temu „kako kompanije trenutno koriste ili planiraju da koriste Internet of Things (IoT) do 2020. godine“. Istraživanje je sprovedeno u 12 zemalja i na 2.500 korisnika, a ovo su neki od glavnih zaključaka:
- Kao što su i industrijska revolucija, rođenje Interneta i mobilna revolucija pokretale napredak, inovaciju i prosperitet, tako će i IoT funkcionisati kao izvor inovacije
- Očekuje nas sledeći talas digitalne transformacije, u kojem će radna snaga sve više biti digitalno i mobilno aktivna.
- Primena ove tehnologije dovešće do ušteda kroz automatizaciju. Na primer, automatizacija u zgradama i industrijama predstavlja najviši potencijal za godišnju uštedu (63%). Rezultati pokazuju da će tehnologije automatizacije biti budućnost IoT-a, gde je skoro pola (42%) anketiranih naznačilo da planiraju da implementiraju IoT-podržane sisteme automatizacije zgrada u naredne dve godine.
- Na taj način će Internet of Things tehnologija pomoći zemljama i njihovim ekonomijama da odgovore na najveće izazove sa kojima se suočava naša planeta, uključujući globalno zagrevanje, nestašicu vode i zagađenje. Zapravo, anketirani su identifikovali poboljšanje upotrebe resursa kao benefit broj jedan koji IoT pruža društvu u celini.
- Do tada neiskorišćeni podaci omogućiće kompanijama da podignu korisničko iskustvo na sledeći nivo i doprineće efikasnosti i smanjenu troškova, a s druge strane očekuje se rast poverenja u transfer na cloud, čime će se podsticati saradnja industrije i vlada na unapređenju globalnih standarda sajber bezbednost.