Koja zanimanja će pretrpeti najveće promene u budućnosti?
Biznis modeli, ali i tržište rada pretrpeće promene usled četvrte industrijske revolucije, odnosno kretanja u isprva nepovezanim oblastima kao što su veštačka inteligencija, robotika, nanotehnologija, 3D štampa, genetika i biotehnologija. Značajni ,,potresi" predviđaju se na polju veština neophodnih za napredak u novim okolnostima, navodi se u izveštaju ,,Budućnost radnih mesta" Svetskog ekonomskog foruma.
d
d
Izveštaj je zasnovan na anketi koja je sprovedena među čelnicima sektora ljudskih resursa i direktorima strategija kompanija u devet industrijskih grana na prostoru 15 najvećih svetskih ekonomija, koje zapošljavaju 65 odsto svetske radne snage. Priroda promene u narednih pet godina je takva da čak 7,1 miliona radnih mesta može biti izgubljeno kroz tehnološke viškove, automatizaciju a najveći gubici biće u administrativnom sektoru. Ova cifra će delimično biti nadoknađena stvaranjem 2,1 miliona novih radnih mesta, u grupama više specijalizovanih poslova, kao što su kompjuterske nauke, matematičke, arhitektura i inženjering.
f
f
Uticaj očekivanih promena variraće u odnosu na industriju, vrstu posla i pol zaposlenih. Tako se očekuje da će zdravstvo pretrpeti najveći udarac, a slede sektor energetike i finansijskih usluga. Najviše novih radnih mesta generisaće informacione i komunikacione tehnologije, stručne službe i mediji kao i sektor zabave.
Bez hitne i ciljane akcije danas, u cilju upravljanja promenama u bliskoj budućnosti i izgradnjom radne snage sa veštinama koje će odoleti budućim zahtevima tržišta i razvoju tehnologije, vlade će morati da se izbore sa rastućom stopom nezaposlenosti i nejednakosti, a preduzeća sa smanjenom bazom potrošača, istakao je Klaus Schwab, osnivač i izvršni predsednik Svetskog ekonomskog foruma, komentarišući izveštaj.
h
JAZ RODNE NEJEDNAKOSTI
j nBudućnost tržišta radne snage sa sobom nosi i rodne implikacije. Na osnovu procenjenog broja radnih mesta koja će se ugasiti, ali i novih koja će se pojaviti na tržištu, izgleda da će teret jednako pasti i na žene (48%) i na muškarce (52%).
Međutim, s obzirom da muskarci čine veći deo tržišta rada u odnosu na žene, ova perspektiva produbiće jaz rodne nejednakosti. Naime, procenjuje se da će žene izgubiti pet radnih mesta na jedno novo dobijeno, u poređenju sa muškarcima gde na svako novo radno mesto trojica ostaju bez posla. Ovo se može objasniti i niskim učešćem žena u određenim grupama poslova za koje se očekuje da će doživeti rast u narednom periodu, što samo ukazuje na činjenicu da lideri što pre moraju da se posvete hroničnom problemu kako uključiti veći procenat žena u nauku, tehnologiju, matematiku i inženjering.
g
SUOČAVANJE S PROMENAMA
h nKada je reč o izgledima ispitanika o tome kako najbolje da se nose sa ovim suštinskim promenama, vesti su ohrabrujuće. Najzastupljenija strategija radne snage u svakoj industriji je ulaganje u trenutno zaposlene kako bi stekli ove neophodne veštine. Druge prakse, kao što su mobilnost i rotacija poslova, privlačenje talenata iz inostranstva, onih ženskog pola i pripravničke pozicije, takođe su visoko zastupljene. Rezultati ankete pokazuju da one kompanije koje planski posmatraju razvoj svog kolektiva i to postavljaju kao prioritet, gotovo za 50 odsto su veće šanse da investiraju u dodatno obrazovanje svojih postojećih kadrova, u odnosu na kompanije koje razvoj ljudskih resursa ne postavljaju kao prioritet. Rezultati ankete ukazuju da većina kompanija smatra da je ulaganje u veštine, umesto u angažova nje više radnika na kraći period, ključno za dugoročno rešavanje poremećaja koji se očekuju na tržištu rada.
h
NOSIOCI PROMENA
h nNajznačajniji pokretač promena u svim industrijama biće promena prirode posla. Kako nove tehnologije omogućavaju obavljanje posla uvek i svuda, kompanije praktično usitnjavaju radne zadatke na nove načine, što vodi fragmentaciji poslova kroz brojne industrije. Ovim efektima dodatno doprinosi razvoj mobilnog interneta i cloud tehnologije, koji omogućavaju brzo širenje modela usluga zasnovanih na internetu. Međutim, dok koncept nove ekonomije može biti jedan od najvidljivijih trenutnih manifestacija poremećaja na tržištu rada, postoji više promena, i negativnih i pozitivnih koje se očekuju u određenim industrijama, što pred menadžment i regulatorne okvire stavlja nove izazove.
u
ANALIZA INDUSTRIJE I ZANIMANJA
h kJedno od pitanja koje je bilo postavljeno ispitanicima bilo je i koje to nove kategorije poslova i funkcija očekuju da će postati od suštinske važnosti za njihovu industriju do 2020. godine, i gde bi u okviru svojih globalnih operacija mogli da nađu odgovore na takve zahteve. Dve vrste posla ističu se u gotovo svakoj industriji i na svim područjima. To su analitičari podataka, za koje kompanije očekuju da će im pomoći da shvate bujicu podataka u koje imaju uvid zahvaljujući razvoju tehnologije. Druga vrsta su specijalizovani predstavnici prodaje, s obzirom da će svaka industrija morati da se osposobi za komercijalizaciju i svojim klijentima objasne svoju ponudu. Među novim poslovima koji se često pominju nalaze se novi tipovi pozicija unutar sektora ljudskih resursa, specijalisti organizacionog razvoja, inženjeri specijalsti za oblasti materijala, biohemije, nanotehnologije i robotike, specijalisti regulatornih okvira i odnosa sa državom, eksperti prostornih informacionih sistema, komercijalni i industrijski dizajneri.
g
SARADNJA
f fDok prognoze zavise od industrije i regiona, značajne promene su već u toku, a na kraju, akcije koje se preduzimaju danas odrediće dalji tok, odnosno da li će ove promene dovesti do pojave novih mogućnosti ili masovne migracije radnika.
U ovakvim okolnostima podrazumeva se veća odgovornost samih kompanija pri prekvalifikaciji, odnosno dodatnoj edukaciji radne snage i još bitnije, zahteva se saradnja kompanija na ovom polju, a ne takmičenje za talente. Takođe, neophodno je da državne uprave postave osnove za brze i fundarnentalne promene u obrazovnim sistemima kako bi pripremile neophodan kadar za novo tržište rada, a kompanije i države moraće zajedno da rade na izradi rešenja za budućnost, zaključuje se u izveštaju Svetskog ekonomskog foruma.
Izvor: PC Press