Halo, pomozite, trpim mobing!

a

Agencija za mirno rešavanje radnih sporova i Ministarstvo rada i zapošljavanja uskoro pokreću zajednički projekat. Počinje da radi SOS telefon. Dve trećine prijava - u javnom sektoru, pre svega u zdravstvu i prosveti.

Od ukupnog broja pokrenutih individualnih postupaka u prošloj godini pred Republičkom agencijom za mirno rešavanje radnih sporova, četvrtina se odnosila na zlostavljanje i diskriminaciju na radu. Od tog broja jedna trećina dolazila je iz realnog, dok su čak dve trećine iz javnog sektora, i to najčešće zdravstva i prosvete. Kako bi se na vreme reagovalo i kako bi se prijavili ovakvi slučajevi, uskoro počinje da radi SOS telefon za prijavu mobinga.

dru-mob

Prema rečima Mileta Radojkovića, direktora Agencije, to svakako ne znači da je kod privatnika manje mobinga, već da postoji veći stepen tolerancije.

"U toku postupka u 70 odsto slučajeva ispostavilo se da nije reč o mobingu već o nekoj drugoj povredi prava iz radnog odnosa, čak i zloupotrebi prava, dok je kod 30 procenata utvrđeno postojanje mobinga"

kaže Radojković.

Takođe, u 2015. godini, primetan je porast broja postavljenih pitanja, upućenih putem sajta Agencije.

Zbog toga će u saradnji Ministarstva za rad i Republičke agencije za mirno rešavanje radnih sporova biti pokrenut zajednički projekat uvođenja usluge SOS mobinga. Ova nova usluga nastala je kao posledica nedovoljne informisanosti kako zaposlenih tako i poslodavaca o odredbama zakona o sprečavanju zlostavljanja na radu.

"Iako je propis u primeni nepunih šest godina, pokazalo se da zaposleni i poslodavci i pored jasno predviđenih pravila ponašanja, koja su regulisana pravilnikom u vezi sa prevencijom i zaštitom od zlostavljanja na radu, svoje odnose uređuju uglavnom na osnovu ličnih stavova o tome "šta je u redu", "šta nije u redu" i što je nedopustivo"

kaže naš sagovornik.

Mobing-2

U vremenu kada građani veoma teško dolaze do bilo kakvog posla, još teže do dobro plaćenog, a pritom poslodavci imaju ogromne poteškoće da posao održe profitabilnim, u vremenu u kome se brzo živi i pažnja posvećuje sticanju materijalnih dobara, međuljudskim odnosima se ne posvećuje dovoljno pažnje.

"Cilj uvođenja usluge SOS mobing je da se bar za trenutak zastane i razmisli o mobingu, da se podigne svest o postojanju ove pojave i da se proširi znanje o prevenciji i zaštiti zlostavljanja na radu"

kaže Radojković.

"Kvalitet nekog posla ne meri se samo količinom zarađenog novca, jer ne postoje pare koje mogu da nadoknade nečije zlostavljanje."

Pred Višim sudom u Begradu trenutno se vodi oko 600 sporova za mobing.

a

a

Izvor: Novosti