IMA LI ŽIVOTA POSLE MLI? Ivana Dagović, Finansijski Controller za Zapadni Balkan, PepsiCo.

 

Tokom istraživanja ustanovljeno je da mnoge kompanije primenjuju vrlo kreativno i agresivno poresko planiranje koje omogućava neometano neoporezovano odlivanje profita iz zemlje. Ovakav vid poreskog planiranja doveo je do velikih ušteda po pitanju poreza na dobit pojedinim kompanijama, dok su budžeti pojedinih zemalja oštećeni za približno 140 do 250 milijardi dolara godišnje. Zbog toga je OECD doneo BEPS (Base Erosion and Profit Shifting) akcioni plan koji se sastoji od 15 tačaka. MLI tj. Multilateralni instrument jedna je od 15 tačaka BEPS akcionog plana koji treba da doprinese primeni mera u cilju sprečavanja erozije poreske osnovice i premeštanja dobiti. Multilateralni sporazum je potpisan 7. juna 2017. godine u Parizu od strane 68 zemalja. Srbija je takođe među zemljama potpisnicama.

  [caption id="attachment_26834" align="aligncenter" width="550"]Ivana Dagovic Marbo Product, PepsiCo Ivana Dagović, Finansijski Controller za Zapadni Balkan, PepsiCo.[/caption]  

Nezavisno od činjenice da je Multilateralni sporazum potpisan, njegova primena zavisi od ratifikacije sporazuma u svakoj od zemalja potpisnica. Do sada je multilateralni sporazum potpisan od strane Austrije i Ostrva Men. Za stupanje sporazuma na snagu potrebno je da bude ratifikovan od najmanje 5 zemalja. Očekuje se da će Srbija u skorijem vremenskom periodu, odnosno do kraja 2017. godine, ratifikovati sporazum i deponovati svoju ratifikaciju. Ako do tog momenta MLI potpiše dovoljan broj zemalja, MLI bi u Srbiji mogao da stupi na snagu u 2018. godini, odnosno od 1. januara 2019. godine bi počela primena u delu poreza po odbitku dok bi za ostale poreze primena počela još tokom 2018. godine.

 

slider-tax-challenges-digitalisation-interim-report-2018ysasasa

 

Radeći u multinacionalnoj kompaniji, zapitala sam se kakve potencijalne promene Multilateralni sporazum može doneti poslovanju Marbo Producta koji posluje na teritoriji Zapadnog Balkana i deo je multinacionalne kompanije PepsiCo, čije je sedište u SAD. Bez obzira na to što SAD nisu potpisnik MLI, PepsiCo poštuje i primenjuje propise svih zemalja u kojima posluje, pa i mi kao kompanija, podržavamo i poštujemo odredbe MLI. PepsiCo, kao osnivač Marbo Producta, jeste pravno lice registrovano u Holandiji, a kako su i Srbija i Holandija potpisale MLI i na isti način obuhvatile članove 1, 7 i 8, ne očekujemo značajne promene u odnosu na način kako smo poslovali pre njegovog potpisivanja s obzirom na to da je MLI, pre svega, zamišljen kao instrument u sprečavanju stvaranja i korišćenja agresivnih poreskih šema, te kompanije čiji to nije cilj nemaju razloga za bilo kakvu brigu. U cilju što uspešnijih priprema prilagođavanju BEBS inicijativama, Marbo Product, kao deo multinacionalne kompanije PepsiCo, već je otpočela sa određenim pripremama kao što je, na primer, uvođenje Country by Country reporting (CbCr).

 

Dosadašnje iskustvo u saradnji sa Poreskom upravom Republike Srbije ukazuje da ne treba očekivati bitne promene u postupanju nakon potpisivanja MLI-a. Verujem da dalja saradnja Poreske uprave sa poreskim vlastima drugih zemalja potpisnicama može samo doprineti većoj transparentnosti postupaka kontrole, kao i usklađenosti zahteva koje mogu imati poreske uprave u različitim zemljama po pitanju dokumentovanja transakcija kako bi se dokazala svrha posla.

 

Tekst je preuzet iz Controlling magazina #14. Ceo magazin možete pročitati na ovom linku.

Još zanimljivih tekstova možete pročitati na ovom linku.