KVALITET JE NAJBOLJI RECEPT, DRAGAN VJEŠTICA, HEAD OF CONTROLLING, PURCHASING, LOGISTICS AND IT DR. OETKER

Futsal ga je naučio težnji ka postignućem, timskom duhu i liderstvu. Informatika mu je pomogla da izgradi osnove logičkog razmišljanja, a controlling je izabrao kao profesiju, između ostalog i zato što, kako u šali kaže, daje privilegiju koje su svojevremeno na dvorovima imale samo dvorske lude – da kralju kažu istinu u lice, a da on ne može da se naljuti.

[caption id="attachment_17248" align="aligncenter" width="546"]_MPP7713-2 Dragan Vještica, Head of Controlling, Purchasing, Logistics and IT Dr. Oetker[/caption]

O svom radu, iskustvima i, uopšte, životu, Dragan Vještica Head of Controlling, Purchasing, Logiscs & IT kompanije Dr. Oetker govori:

Posao

Dr. Oetker je najpoznatiji po pudingu, s tim što je teško opredeliti se za to koji je ukus najbolji. Koji je vaš omiljeni puding?

Dr. Oetker je, ja bih rekao, veoma poznat po pudingu, međutim cela priča  počela je 1891. sa tada revolucionarnim Original Backin praškom za pecivo koji je uvek garantovao da će vam sa jednom kesicom uspeti bilo koji kolač, ili pecivo pripremljeno sa 500g brašna. Prašak za pecivo osnovni je stub našeg poslovanja. Nešto kasnije, nastao je i Original puding koji je postavio standarde u kategoriji praškastih dezerata i duboko utabao put ka mnogobrojnim potrošačima. A što se ukusa tiče, teška je to odluka, ali neka bude lešnik.

Brend je prisutan više od 30 godina u Srbiji, a upravo ovih dana otvarate i potpuno novu fabriku u Šimanovcima. Kako vidite Dr. Oetker za 10 godina?

Nekako se pogodilo da baš za godišnjicu poslovanja 1. februara počnemo sa radom u novoj fabrici. Izuzetno je naporan put za nama. Od godina dokazivanja, borbe za investiciju, dve godine izgradnje i konačno, Dr. Oetker je dobio još jedan moderan proizvodni centar. Mi, kao lider na tržištu, stalnim predanim radom pokušavamo da to lidersko mesto i zadržimo, ali i ako je moguće da to još i više osnažimo. Za deset godina, nadam se da će Dr. Oetker Srbija prevazići trenutno, izaći iz okvira, i činiti značajan šraf u Dr. Oetker mašineriji.

Nedavno ste u poslovanje uveli japansku filozofiju unapređenja Kaizen. Sa kojim ste se izazovima suočavali? Da li vam je pomogao HR tim u implementaciji?

Ceo projekat osmišljen je i vođen od strane HR tima. Najteža stvar, ne samo u ovom projektu, nego i u životu inače, je dopreti do svakog pojedinca, pokrenuti ga i, na kraju, uticati tako da bezbolno prebrodi sve promene i promeni svoju životnu filozofiju. Ključ je ipak da svako shvati da Kaizen kao “promena na bolje” nije sistem s kojim menjamo sve 100%, nego da menjamo 100 stvari po 1%. Mnoštvo malih promena u ukupnoj slici doneće veliku promenu na bolje.

Vaša karijera u controllingu je impresivna – Carlsberg, Metro C&C, Dr Oetker. Šta je slično, a šta različito u controllingu u svim ovim kompanijama?

Osnove controllinga su iste, verujem, u svim kompanijama. Različite su industrije, tipovi poslovanja, procedure, a samim tim, akcenat se postavlja na različite zone bilansa, KPI, sektore u kompaniji.

Po obrazovanju ste matematičar, a uspešno se 10 godina bavite controllingom. Šta po vama čini dobrog controllera? Šta je ono što volite kod ove struke?

Tačnije, informatičar sa ekonomskom magistraturom dobijenoj u Minhenu na Controlling akademiji J, međutim, matematika je osnova i informatike i ekonomije. Profesori su nam uvek govorili: “Mi vas prevashodno učimo načinu razmišljanja.” To je apsolutno tačno.

Jednom prilikom sam izjavio da je pravi controller “dvorska luda”, ali naravno, samo u onom delu da je bio jedini u to vreme koji je mogao kralju da kaže pravu istinu.

Što se tiče same struke, mnogo je lepih stvari, ali za mene je to da vam pruža širinu i poznavanje celokupnog poslovanja uz učešće u odlučivanju i partnerski odnos sa menadžmentom.

Trenutno ste na čelu četiri različita sektora (controlling, nabavka, logistika, IT). To je dosta izazovno, s obzirom na različitost opisa posla. Šta je, po Vama, ključno za dobrog menadžera?

E sad, dobar menadžer ili lider? Nije isto, ali ja bih se uvek opredelio za ovog drugog. Po meni, to je proaktivni vizionar sa izuzetnim ličnim integritetom koji dobro upravlja zaposlenima i razmišlja na takav način da svi budu na dobitku.

U Controlling magazinu broj 2 napisali ste izuzetno zanimljiv članak na temu “Kako upravljati šefom”. Koji su vaši saveti kada je u pitanju upravljanje zaposlenima?

Upravljanje zaposlenima je posebna veština na kojoj svi treba konstantno da radimo. Ja mislim da je presudan pristup zaposlenima, ili način vođenja. Svaki čovek je individua za sebe, i ne možete na isti način pristupati svim zaposlenima. Potrebno ih je upoznati i uvek menjati menadžerske stilove sve u zavisnosti kakav je ko tip ličnosti. Na taj način, siguran sam, imaćete dobar odnos i ujedno izvlačiti maksimum iz svakog pojedinca. Druga veoma bitna stvar, kao i u svakoj vezi, je poverenje.

Controlling

U Srbiji, controlleri se najviše bave izveštavanjem. Koje sve izveštaje prave controlleri u Dr. Oetkeru?

Dr. Oetker je nemačka kompanija koja se i u pogledu controllinga ne razlikuje od drugih kompanija sa tih prostora. Od standardnih mesečnih, kvartalnih, budžetskih, godišnjih finansijskih izveštaja, analiza procesa, projekata, investicija do ad hoc kreiranih izveštaja. Sve u cilju podrške menadžmentu i upravljanju jedrima ka mirnim talasima.

Jedna od kompetencija controllera je i komunikacija, kao i “psiho-logika”. Sa kim controlleri najviše sarađuju i kako ostvariti dobru saradnju sa svima?

Controlleri uglavnom sarađuju sa svim nosiocima procesa u kompaniji. Da bismo došli do ključnih informacija potrebna je zaista dobra saradnja. Moramo da shvatimo da smo mi ipak prateća funkcija u kompaniji i da nismo neko bez koga kompanije ne mogu da funkcionišu. Zato, moramo da se ponašamo kao pravi biznis partneri i budemo na usluzi svima koji očekuju pomoć.

Promene su sastavni deo života svakog od nas. Kako se controlleri suočavaju sa promenama?

Promene su ponekad bolne, ali svakako mogu da budu i okidač za buduća dostignuća. Mislim da se neke promene ipak mogu, ili predvideti, ili preduprediti. Stalnim radom na sebi, ulaganjem u dalju edukaciju, dinamičnim radom na unapređenju svojih poslovnih obaveza, kreira se spremnost za balansiranje uticaja promena.

_MPP7753

Privatno

Živite u Novom Sadu, a radite u Beogradu. Imate dinamičan posao, kao i troje male dece.  Kako usklađujete privatan i poslovan život?

Osnova je dobra organizacija, selekcija prioriteta i razumevanje. Sve ostalo proizilazi iz ove tri stvari.

Imate veoma zanimljiv hobi, čak ste bili i reprezentativac Srbije u futsalu. Šta volite kod ovog sporta i kako nalazite vreme za njega?

Sport je sastavni deo mog života, nešto kao vazduh, ili voda. Ravnoteža između psihičkog i fizičkog pražnjenja je veoma bitna pogotovo u vremenu u kojem živimo. Želja za dobrim rezultatom, timski duh i liderstvo su neke stvari koje mi je sport doneo.

Sprovodite li controlling i privatno kada je porodica u pitanju? Koje je vaše dete “najplanobilnije”?

Kao što sam već spomenuo, način razmišljanja koji vam controlling donese ne može se baš preseći izlaskom van prostora kompanije. Što se dece tiče, još su mala da bi mogao da dam neki sud, ali mislim da najstarija ćerka Višnja koja je školarac, polako ulazi na ovo naše igralište.

Ljudi 1. januara donose novogodišnje odluke. Koje su bile Vaše?

“Smatraj svaki dan kao jedan ceo, otpočet i završen život. Odživi ga kao celinu, a ne kao deo. Nek se svaki tvoj dan odroni od tebe kao ceo jedan čovek sa kojim ćeš želeti da se opet sastaneš kao sa prijateljem i da ga bez stida pokažeš vasioni.”

Autor teksta je Dragan Vještica, Head of Controlling, Purchasing, Logistics and IT, Dr. Oetker. Tekst je preuzet iz Controlling magazina 07.