LABORATORIJA KOJA STVARA IZVRSNOST, MILICA ALTGELT, HR CONTROLLER, CRNOGORSKI TELEKOM

Da bi jedna kompanija bila uspješna, potrebni su: vizija, jasna strategija i najbolji zaposleni koji će strategiju da ostvare. Jeste, neophodna su i finansijska sredstva, ali sve može da pođe naopako, ako nemate navedeno. Svi zaposleni, bez izuzetka, bi trebalo da rade na ostvarenju zajedničkih ciljeva, a te ciljeve najčešće kvantifikuje controlling.

j

[caption id="attachment_20370" align="aligncenter" width="546"]Crnogorski Telekom (Milica Altgelt)_1 Milica Altgelt, HR Controller u kompaniji Crnogorski Telekom[/caption]

n

U dinamičnom svijetu telekomunikacija nije lako nositi se sa izazovima i nije lako biti controller. Ipak, biti dio jedne velike multionacionalne kompanije umnogome olakšava posao, jer su znanje i iskustvo koje pruža rad u takvom okruženju preduslov za izvanredan controlling. Controlling je u mom svijetu laboratorija u koju se slivaju svi relevantni podaci kompanije. Iz te laboratorije ne izlazi samo plan, budžet, forecast i analiza ostvarenog. Iz nje izlaze i rješenja i pouke. Ako smo nešto previdjeli juče, znaćemo bolje kako da to izbjegnemo sjutra, da bismo stigli do cilja zacrtanog strategijom.

HR Controlling je ipak, malo drugačiji. I to samo zato što se bavi zaposlenima. Sintagma „ljudski resursi“ je u mnogim kompanijama samo etiketa, naziv sektora, ali ne uvijek i odraz konkretne brige o zaposlenima. U današnjem svijetu brzih promjena, jakih konkurenata i naglašene regulative tržišta, naročito u telekomunikacijama, HR mora da ima spreman odgovor na sve izazove. Idealno bi bilo da su svi zaposleni zadovoljni i da nema optimizacije. To je, nažalost, gotovo nemoguća misija.

U Crnogorskom Telekomu, HR Controlling je smješten u sektoru HR-a, što je po meni i jedina prihvatljiva opcija i njegovo prirodno okruženje. HR Controlling je upućen u sve ostale funkcije HR-a, bilo da se radi o zapošljavanju, kompenzacijama i benefitima, treninzima, putovanjima... Sinergija među svim funkcijama obezbjeđuje i brže reakcije na zahtjeve zaposlenih i menadžmenta, a time i veće zadovoljstvo. Svi zajedno u HR-u smo na istoj misiji – da zaposleni budu zadovoljni i ponosni što rade u našoj kompaniji. Kažu da je korisnik uvijek na prvom mjestu. Ja kažem – zaposleni su na prvom mjestu, jer ako su oni zadovoljni, to će zadovoljstvo stići i do korisnika. Najbolji PR kompanije su upravo zaposleni.

k

01_1

m

S obzirom da je budžet ličnih troškova jedan od najvećih i najosjetljivijih budžeta, od presudnog je značaja kako njime upravljati. Recept za takvo nešto ne postoji jer je svaka kompanija drugačija i svaka želi nešto drugo za svoje zaposlene. Međutim, iskustvo me je naučilo da je ponekad potrebno na desetine kalkulacija i scenarija da bi se došlo do zadovoljavajućeg rješenja. Pod zadovoljavajućim, podrazumijevam i najbolje moguće po zaposlene, čak i kada se radi o, primjera radi - prestanku radnog odnosa.

HR Controlling jeste planiranje i jeste analiza, ali sve više je i savjetnik biznisu za svakodnevne izazove. Tako ste nekad u situaciji da podržite nova biznis rješenja (formiranje novog odjeljenja, angažovanje novih zaposlenih, dodatni bonus, angažman tokom ljetnje sezone...), iako znate da to niste planirali i da nemate sredstava u budžetu. Ta situacija zove se „beyond budgeting“, a dešava se kada sagledavate širu sliku i dajete vjetar u leđa biznisu, uprkos budžetskim ograničenjima, jer znate da je to dobro za kompaniju.

j

Vrijednost i produktivnost zaposlenih

h

Iako je Zakonom propisano da radna mjesta moraju biti pokrivena koeficijentima složenosti, svjesni smo da u današnjem poslovanju to nije i jedini način ocjene zaposlenih. Vrijednost zaposlenog nije u njegovom opisu posla, već u rezultatu njegovog rada. Odličnog kandidata ste voljni da platite više nego što to zakon nalaže upravo zbog toga što znate da će donijeti dodatnu vrijednost poslovanju. Naravno, zaposleni su skloni da precjenjuju (a nekad i potcjenjuju) svoju vrijednost, ali i to je moguće izračunati. Svakog zaposlenog možete ocijeniti postavljajući mu ciljeve na osnovu KPI-eva. Isto tako, dodatnu vrijednost koju vam donose zaposleni, možete izračunati formulom za HCVA (Human Capital Value Added):

h

Human Capital Value Added = Revenue – (Total Costs – Personnel Costs)

 j

Takođe, možete doći i do podatka dodatne vrijednosti zaposlenih po čovjeku:

g

Human Capital Value Added/FTE = (Revenue – (Total Costs – Personnel Costs))/FTE

g

Na ovim prostorima nije uobičajeno da se sredstva uložena u zaposlene posmatraju kao investicije. Međutim, ona to jesu – ulaganja u najznačajniji kapital! Pa tako, možete dobiti i odgovor koliki je ROI ulaganja u zaposlene:

h

ROI = (Revenue – Non Personnel Costs) / Personnel Costs**

h

Usmjerite autoritet ka informacijama

x

 HR Controlling podrazumijeva kreativnost. U posjedu ste najvažnijih informacija o zaposlenima i to je obavezujuće i podrazumijeva veliku odgovornost. Time i autoritet. Moderan HR je dinamičan (da ne kažem stresan) i izazovan, jer ne stoji u mjestu i nikada ne spava. Dizajnirajte budućnost tako da uskladite interese zaposlenih sa interesima kompanije. Pitajte zaposlene i dozvolite im da vam kažu. I stvorite im okruženje u kojem mogu da misle! Stvorite – izvrsnost.