Romantična matematičarka - Intervju Milena Radosavljević Đorić (CFO), CARNEX

BRK_1715

Kao diplomirani matematičar lako izlazi na kraj sa kompleksnim finansijskim analizama, dok joj čitanje ljubavnih romana sa srećnim krajem daje neophodnu dozu optimizma. Ipak, najveći izvor pozitivne energije za Milenu Radosavljević Đorić, CFO-a u kompaniji Carnex, jeste njena porodica.

Posao

Po obrazovanju ste diplomirani matematičar, a bavite se controllingom. Koliko Vam matematika pomaže u poslu?

Matematika je sastavni deo controllinga. Još kao student matematike, naučila sam da svaka pojava ili proces mogu da budu iskazani brojem. Tada postaju merljivi. Zadatak controllinga je upravo to – da sve poslovne procese izrazi brojem, da izmeri i ukaže na aktivnosti koje bi dalje dovele do poboljšanja performansi. Takođe, logika i način razmišljanja koje sam stekla tokom studija dobar su preduslov za brzo sagledavanje situacije, povezivanje procesa u logičke celine i izražavanje svega toga u brojevima.

MK Grupa je veliki sistem koji posluje u različitim oblastima. Šta su prednosti a šta poteškoće u radu u jednoj kompaniji sa tako velikom disperzijom poslovnih sfera?

MK Group ima preko 40 povezanih preduzeća u oblasti poljoprivrede, šećera, mesne industrije, trgovine, obnovljivih izvora energije i hotelijerstva. Jedan je od najvećih i najuspešnijih poslovnih sistema u zemlji i posluje na čak 30 različitih lokacija sa više od pet hiljada zaposlenih. Prednosti rada u ovakvoj kompaniji su bezgranične mogućnosti usavršavanja – sticanje znanja iz različitih oblasti i napredovanje, ali i rad i komunikacija sa vrhunskim stručnjacima koji su na čelu MK Group i njenih članica. Zahvaljujući prethodnom radu u okviru MK Group na poziciji Senior controller-a u kompaniji Sunoko i angažmanu na više projekata u okviru grupe, stekla sam dragoceno iskustvo i naučila kako funkcioniše poslovanje u različitim oblastima. Brzina razmišljanja, multitasking i efikasnost samo su neke od veština koje sam u MK Group stekla i unapredila.

Vi ste sa 32 godine postali finansijski direktor ugledne kompanije kao što je Carnex. U odnosu na dosadašnju karijeru, šta je ono najvažnije što Vam je donela nova pozicija?

Nakon skoro osam godina radnog iskustva, nova pozicija je potvrda mog dosadašnjeg rada, predanosti poslu i posvećenosti prenošenju i razmeni znanja i iskustva sa kolegama. Ona je stepenik više i kao takva donosi i veću odgovornost. Istovremeno, nova pozicija mi je donela nove izazove i mogućnosti za sticanje novih znanja, proširila oblasti delovanja i omogućila donošenje odluka koje doprinose razvoju kompanije i sistema.

Imate li neke posebne rituale sa kojima volite da započnete, odnosno da završite radni dan?

Svaki radni dan započinjem čitanjem jutarnjih izveštaja i sastancima sa rukovodiocima odeljenja, kako bismo definisali aktivnosti i prioritete za taj dan ili nedelju. U kompleksnom sistemu kakav je Carnex, smatram da je jako važno da na dnevnom nivou razmenjujemo informacije koje su važne za naš poslovni proces, kako bismo adekvatno planirali i merili sve efekte, identifikovali nove mogućnosti i/ili potencijalne probleme i reagovali na pravi način.

Controlling

Velike kompanije obično imaju razvijen sektor controllinga. Kako je organizovan sektor controllinga u Carnex-u?

Sektor Controllinga je najmlađi sektor u Carnexu. Organizovan je centralizovano i funkcioniše u okviru sektora finansija. Za svaki profitni centar i/ili za zaokružene celine poslovnih procesa imamo controllera koji je zadužen za izveštavanje i analizu ključnih pokazatelja na dnevnom, mesečnom, kvartalnom i godišnjem nivou. Takođe, na nivou MK Group pravimo izveštaje, a u zavisnosti od pokazatelja/predmeta izveštavanja, izveštaji su na dnevnom ili mesečnom nivou. Proces budžetiranja je definisan i uređen procedurom na nivou sistema.

Koje sve informacije dobijate od svojih controllera i koliko su te informacije značajne za odlučivanje?

Informacije koje dobijamo od controllera su veoma važne, jer se na osnovu njih donose odluke o poslovanju kompanije i određuju buduće strategije. Te informacije predstavljaju skup podataka iz različitih oblasti (prodaje, proizvodnje, tržišta prodaje, tržišta nabavke...), a koje oni objedinjuju i kao takve prenose dalje u cilju donošenja poslovnih odluka, tako da su značajne za donošenje odluka.

Nekada ste kao controller pravili mnogo izveštaja, a sada ste u ulozi onog ko ih čita i ko donosi odluke. Kakve izveštaje očekujete od svojih kolega iz controllinga?

Svaki dobar contoller treba da bude efikasan, a to znači sistematičan, organizovan, precizan, da ume da razdvoji suštinu od manje važnih podataka jer od toga dosta zavisi i kvalitet izveštaja. Prednost i za mene i za kolege controllere u Carnexu je to što sam donedavno bila u „njihovom cipelama“. Komunikacija među nama je jasna i precizna, što dovodi do toga da oni u svakom trenutku daju svoj maksimum u radu i kvalitetne izveštaje kakvi se od njih i očekuju.

U čemu je razlika između menadžera i controllera? U čijim “cipelama” je teže?

Controlleri su „produžena ruka“ menadžmenta. Oni svaki pojedinačni proces uklapaju u celinu i u izveštavanju uvek na umu imaju širu sliku i poslovanje čitave kompanije. Činjenica je da pozicija menadžera donosi dodatne odgovornosti. Ipak, ne bih rekla da je teže u jednim ili drugim cipelama, jer je svaka pozicija specifična na svoj način.

Privatno

BRK_1707

Imate dvoje male dece i izuzetno uspešnu karijeru. Koja je formula Vašeg uspeha?

Moja tajna je u dobroj organizaciji, bezrezervnoj podršci i pomoći partnera, obostranom razumevanju i potpunoj posvećenosti poslu.

Ako nađete slobodno vreme, kako volite da ga provedete?

Slobodno vreme uvek provodim sa porodicom – suprugom i decom. Bez obzira na brz životni tempo, nastojim da svaki trenutak sa njima bude kvalitetan i ispunjen, jer je upravo to ono što me pokreće i predstavlja glavni izvor energije.

Koji Carnexov proizvod se uvek nalazi na Vašem trpezarijskom stolu?

U svakom trenutku u našem frižideru su Carnex pančeta, delikates kare i naravno, Carnex jetrena pašteta.

O kojoj temi najviše volite da čitate – roditeljstvo, menadžment ili controlling? Ili, nešto potpuno drugačije - ljubavni romani, kuvari, priručnici za pse…?

Volim da čitam knjige iz psihologije, roditeljstva, ali i one u vezi sa poslovnim oblastima koje me interesuju – menadžment, controlling, ljudski resursi. Ipak, literatura u kojoj najviše uživam jesu ljubavni romani, sa srećnim krajem, jer sam optimista u duši.