... A koliko košta “ljubav na prvi zalogaj”? - Jovana Kondić (Menadžer službe controllinga), Unisol Group

Da li ste znali da je istorija kečapa započela bez paradajza? Naime, još u XVII veku misionari su na području Kine uživali u lokalnom specijalitetu po imenu kê-tsiap ili kôe-chiap ili kê-chiap. To je bio sos, koji je u osnovi sadržao usoljenu ribu u salamuri sa dodatkom raznih začina. Njegov zanimljiv ukus zavoleli su i Englezi sredinom XVIII veka, kada započinje masovnija proizvodnja. Osnovni recept dobio je i varijacije, pa su uvedeni novi sastojci: pečurke, orasi, sirće i belo vino. Ipak, u osnovi je ostao sos od ribe.

Jovana Kondić 2

Da bi nastao kečap koji danas poznajemo, prvobitni sos od ribe morao je da pređe put preko okeana i da stigne u Ameriku. Tamo je započeta sadnja paradajza, a zatim su osmišljeni i načini kako da se paradajz održi i konzervira kako bi mogao da se konzumira tokom cele godine. Tako se došlo do procesa kuvanja, pasiranja i upotrebe zaslađivača u proizvodnom procesu. Prvi recept za sos od paradajza objavljen je 1801. godine.  Vremenom je, kako se to u Americi obično dešava, uz mnogo preduzimljivosti i marketinga, kečap postao omiljen širom SAD. U Evropi, prvi kečap pojavio se 1937. godine.

U Srbiji, proizvodnja danas dobro poznatog Polimark kečapa započeta je 1992. godine. U maloj prostoriji od svega 10 m2, gde su se odvijali svi proizvodni procesi, dnevno se proizvodilo 50 kg kečapa. Zahvaljujući dobro prihvaćenom ukusu, kompanija je beležila uspešne poslovne rezultate i veoma brzo je proširila svoje proizvodne kapacitete. Danas je to moderna fabrika koja se prostire na preko 5.000 m2 i koja u procesu proizvodnje kečapa koristi najsavremeniju opremu i najkvalitetnije sirovine. Dnevna proizvodnja kečapa danas iznosi i više od 50.000 kg.

Kako se odvija proces proizvodnje Polimark kečapa i kako se radi obračun cene koštanja?

Proces proizvodnje Polimark kečapa odvija se kroz četiri proizvodne operacije:

  • priprema smeše suvih sastojaka
  • proizvodnja šećernog sirupa
  • proizvodnja šarže
  • punjenje i pakovanje kečapa

Svaka proizvodna operacija ima definisane inpute (sirovine ili ambalažu), kao i outpute koje čine poluproizvodi i gotovi proizvodi (suvi sastojci, šećerni sirup, šarža i kečap).

2323233

Proizvodne operacije ujedno su definisane i kao proizvodna mesta troška u ERP-u. Ovo je važno sa stanovišta praćenja i preciznog evidentiranja direktnih varijabilnih i fiksnih troškova. Svi troškovi koji se evidentiraju na proizvodnim operacijama su direktni troškovi, a ostali troškovi predstavljaju indirekne troškove i oni se preko definisanih ključeva za alokaciju spuštaju na artikle.

Ovakav procesni pristup omogućava pravilnu raspodelu/prenos troškova na sve proizvodne operacije i daje mogućnost preciznog izračuna cene koštanja svakog poluproizvoda i gotovog proizvoda.

Untitled-9

Troškovi su podeljeni na:

  • direktne varijabilne
  • direktne fiksne
  •  indirektne proizvodne
  • indirektne neproizvodne

Direktni varijabilni troškovi

U slučaju varijabilnih troškova, za svaki artikal (poluproizvod i gotov proizvod) postoje definisane sastavnice, normativi brzine izlaza artikala, normativi utroška direktnog rada i normativi utroška direktne energije.

untitled

Direktni fiksni troškovi

Direktni fiksni troškovi obuhvataju amortizaciju i održavanje i oni se direktno vezuju za proizvodne operacije, a onda se preko ključa za alokaciju prebacuju na artikle. Ključ za alokaciju fiksnih troškova je efektivno vreme rada mašina (mašinski sati) koje je utrošeno za proizvodnju jedne jedinice artikla.

tabela 2finis

Indirektni proizvodni troškovi (direct manufacturing overhead)

Indirektni proizvodni troškovi su svi troškovi koji nastaju na proizvodnim mestima troškova, ali nisu direktno vezani za artikal ili proizvodnu operaciju. Ključ za alokaciju troškova su efektivni časovi rada mašina [maš.h].

tabela 3 konacno

Indirektni neproizvodni troškovi (indirect manufacturing overhead)

Postupak je identičan kao i kod indirektnih proizvodnih troškova, samo što  polaznu osnovu predstavljaju ukupni indirektni neproizvodni troškovi (plate direktora, reprezentacija, obuke i sl.).

Započeli smo sa istorijom razvoja kečapa, opisali proizvodni proces i uradili cenu koštanja. A kako bismo na kraju opisali Polimark kečap? Nešto crveno. I slano i slatko. Ponekad ljuto. Sastavni deo naših života. Za ukusan obrok pun ljubavi, izvor likopena, bez glutena, kečap No 1!