EXCEL NAM VIŠE NE TREBA ZA BUDŽETIRANJE! 26.ICV SRBIJA SASTANAK

26. ICV Srbija sastanak organizovan je 29.02.2016. u Hotelu Holiday Inn u saradnji sa kompanijom Semos iz Makedonije. Semos je predstavio sopstveni specijalizovani softver za budžetiranje, a na samom sastanku je bilo preko 100 zainteresovanih controllera.

icv1

Sastanak je otvorio Bojan Šćepanović, predsednik ICV Srbija i direktor Menadžment Centra Beograd. Bojan se zahvalio se prisutnima što su se odazvali pozivu u velikom broju i najavio goste iz Makedonije.

Kompaniju Semos predstavili su:

c32e682e83836915529a5a6a43af7f19ee3933850948c17c6eff1ad300477d5f

Ilija Sekulovski nas je upoznao sa istorijom Semosa kao i vrstama usluga koje nude. U pitanju su: izrada softvera za budžetiranje, izrada softvera za HR, mobilno bankarstvo, Credit Risk Assessment i provera sigurnosti sistema u bankama.

Posebno zanimljiv deo je bilo etičko hakovanje banaka. Ukratko, radi se o tome da banke angažuju Semos da provere sigurnosne sisteme banaka tako što će upotrebiti svu svoju tehnologiju i ekspertizu u pokušaju da prodru u njihov sistem,  baš kao što bi to učinili pljačkaši banke.

Sledeće izlaganje Petra Acoski odnosilo se na mogćnosti softvera za budžetiranje. Petar nas je ,na primeru NLB banke iz Skoplja, bliže upoznao sa prednostima softvera, objasnivši kako je izlgedao proces budžetiranja u NLB banci pre, a kako izgleda nakon uvođenja specijalizovanog softvera. Predstavljen je i proces implementacije, kao i benefiti koji se javljaju u strateškom i operativnom planiranju.

Controlleri su imali dosta pitanja oko funkcionalnosti i načina rada u softveru za budžetiranje. Petar je davao dosta primera iz prakse, kao i probleme koje su imali u implementaciji. Nakon toga, sledila je zaslužena pauza za ručak tokom koje su controlleri uživali u ukusnoj hrani i družili se.

Nakon pauze, Petar Acoski je startovao demo verziju i pojasnio prednosti softvera za budžetiranje:

  • jednostavno kreiranje neograničenog broja verzija budžeta, kao i njihova dostupnost u svakom trenutku
  • automatsko preuzimanje podataka iz core (ERP) sistema
  • poptpuno implementirana metodologija knjiženja do subanalitičkog konta
  • realni izveštaji o bilansu stanja, bilansu uspeha i cash flowu
  • praćenje realizacije na kvartalnom, mesečnom, nedeljnom i dnevnom nivou u zavisnosti od potrebe i sl.

Potom je Petar ponovo odgovarao na pitanja iz publike i zainteresovanima objašnjavao kako bi ovaj softver mogao biti primenjen na konkretnom slučaju kompanije odnosno banke.

Na kraju prezentacije svima su podeljeni simbolični pokloni, a Bojan Šćepanović se još jednom zahvalio svima koji su se odazvali pozivu i najavio ponovno druženje na 27. ICV sastanku.

SOFTVER PO MERI CONTROLLERA I MENADŽERA, PETAR ACOSKI, CHIEF SOFTWARE ARCHITECT, SEMOS

Makedonska IT kuća Semos promovisala je svoj softer Budgeting & controlling učesnicima 26. ICV sastanka. Rešenje koje pruža podršku u radu controllerima predstavio je Petar Acoski, Chief Softver Architect, sa kojim smo posebno i razgovarali.

[caption id="attachment_17082" align="aligncenter" width="394"]BRK_9473 Petar Acoski, Chief Softver Architect, Semos[/caption]

Kome je namenjen ovaj softver?

Budgeting & controlling je biznis performans menadžment softversko rešenje dizajnirano, pre svega, za velike i srednje kompanije. Samo rešenje obuhvata celokupan proces budžetiranja i planiranja u kompaniji. Rešenje pokriva jednako “single line business” orijentisane kompanije, kao i kompanije koje se sastoje od više podružnica i lokacija. U svakom slučaju, namenjeno je kompanijama koji imaju velike potrebe za planiranjem i merenjem sopstvenih performansi.

Koja je najveća prednost ovog softvera u odnosu na ostale?

Budgeting & controlling softversko rešenje radi sa jednom centralnom bazom podataka u kojoj su ujedinjeni svi elementi planiranja. Korisnicima je omogućeno da se koncentrišu na strukturu i performanse biznisa, a ne da nepotrebno gube vreme boreći se Excel-ovim sheet-ovima, tabelama, makroima i sl. Rešenje omogućava da se brzo i lako generišu i upoređuju bilansi stanja i uspeha, Cash flow, promene na kapitalu, kao i svi ostali knjigovodstveni izveštaji za različite periode i verzije plana. Mogli bi da pomenemo kreiranja neograničenog broja verzija budžeta, automatizovano preuzimanje podataka iz core sistema, praćenje realizacije na godišnjem, kvartalnom i mesečnom nivou, u zavisnosti od potrebe.

Kome više softver koristi, controllerima, ili menadžerima?

Budgeting & controlling softversko rešenje jednako koristi kako controllerima, tako i menadžerima. Controllerima pomaže tako što automatizuje procese budžetiranja, planiranja, forecastinga, reportinga i analize, čime doprinosi višekratnom smanjenju vremena izrade istih.

Što se tiče menadžmenta, softver radi konsolidaciju podataka, real-time forecast na svim mogućim hijerarhijskim nivoima, what-if analize, stres testove, merenje performansi i sl.

Šta biste još mogli da preporučite ljudima u controllingu od alata koji im mogu pomoći u poslu?

Svakako mogli bismo da preporučimo kvalitetna business intelligence i data mining rešenja koja bi se nadovezala našem rešenju, ili na core sistemu.

Pripremate li još neka zanimljiva rešenja u narednom periodu?

Tu bi pomenuli da imamo veliku paletu softverskih rešenja kao što je HR Management Software, Implementacija IFRS–a, Dokument management, Risk Management, Mobilno bankarstvo, Business inteligence rešenja u finansijskim i nefinansijskim institucijama, ethical hacking itd.

Trenutno radimo na izradi tailor made CRM rešenja pre svega namenjen za finansijske institucije, koje bi se prilagodilo i ostalim kompanijama.

Kakve su impresije sa ICV sastanka?

Sastanak ICV-a bila je odlična prilika za nas i našu kompaniju da predstavimo softversko rešenje Budgeting & controlling, a ujedno da se upoznamo sa načinima rada i realnim problemima s kojim se suočavaju controlleri pri izradi plana. Nadam se da ćemo u budućnosti opet imati prilike sarađivati, kako sa MCB-om, tako i sa ostalim kompanijama koje su bile prisutni na sastanku.

Koliko je controlling zastupljen u Makedoniji?

Imajući u vidu da je ekonomija Makedonije još u periodu tranzicije i da je u toku proces dokapitalizacije kompanija, može se reći da i controlling prati taj trend, tako da kompanije koje su stabilizovane kao prepoznatljivi brendovi, nezavisno da li je vlasništvo domaće, ili inostrano, imaju i odgovarajući controlling. Kao softverski alat se pretežno još koristi Excel, ali skoro je izvesno da će polako nastati prelaz ka savremenijim rešenjima posebno kad je kompanija dovoljno velika.

Tekst je preuzet iz Controlling magazina 07.