PROCESI KROZ PRIZMU KAIZENA
Kako biste uočili prostor za poboljšanja morate na pravi način posmatrati procese.
Jedan od najpopularnijih koncepata Toyota Production System je eliminacija gubitaka. Kako bismo pričali o ovom konceptu moramo prvo definisati šta gubici predstavljaju. Kada posmatramo poslovanje kompanija, sve procese možemo dekomponovati na dve kategorije aktivnosti:
Postavlja se pitanje da li je ovo zaista aktivnost koja dodaje vrednost. Može se reći da kupac ne brine o zavijanju šrafova ako je siguran da su oni dovoljno zategnuti (osigurani). Ako se posmatra iz tog ugla onda je samo poslednji deo navoja bitan za željeno zatezanje šrafova i predstavlja dodatu vrednost, ostatak navoja je waste tj. gubitak. U slučaju da postoji štaf kome je potreban kraći navoj za pružanje željene sugurnosti pri potpunom zatezanju onda je gubitak smanjen.
U ovom primeru se najbolje uočava da je za uspešnu identifikaciju gubitaka veoma bitan ugao gledanja, ali i da postoji veoma velika „siva zona“ koja predstavlja sve one aktivnosti čija identifikacija zavisi isključivo od ugla gledanja.
Postoji nebrojano mnogo vrsta gubitaka (MUDA), ali se ustalila njihova podela u 7 kategorija. Ove kategorije su nazvane 7 Deadly Wastes i obuhvataju:
Eliminisanjem gubitaka, stvara se bolja iskorišćenost i smanjuje vreme potrebno za ispunjavanje zahteva korisnika, veću efikasnost i veću produktivnost.
Možemo zaključiti da je Kaizen filozofija pruža skup alata za eliminaciju gubitaka u svim segmentima poslovanja kako bi se unapredio svaki proces.
U slučaju da želite da proširite Vaše znanje o ovoj temi posetite sajt www.rs.kaizen.com gde možete videti primere uspešne primene Kaizen alata. U odeljku „Izdavaštvo“ postoji spisak knjiga u kojima je predstavljeno dugogodišnje iskustvo različitih autora iz oblasti Kaizena. Uskoro će u izadavaštvu Kaizen Instituta Srbija biti objavljeni prevodi knjiga „Kaizen: ključ japanskog konkurentskog uspeha“ i „Gemba Kaizen“ autora Masaaki Imai-a, najvećeg gurua i pionira Kaizena.
敬具
- Aktivnosti koje dodaju vrednost (VA),
- Aktivnosti koje ne dodaju vrednost (NVA).
- Aktivnosti podrške koje su neophodne da bi se obavljale aktivnosti koje dodaju vrednost. Treba težiti minimiziranju ove vrste aktivnosti koliko je to izvodljivo.
- Gubitke (MUDA) koje treba eliminisati. Izazov koji se postavlja pred kompanije je precizna identifikacija gubitaka. Na prvi pogled ovo se ne čini kao složen posao, ali ćemo u nastavku teksta na praktičnim primerima razmotriti nejasnoće i izazove koji se mogu javiti.


- Overproduction – Prekomerna proizvodnja,
- Waiting – Čekanje,
- Inventories – Zalihe,
- Transport – Transport,
- Defect – Defekti, škart,
- Overprocessing – Neodgovarajuća, suvišna obrada,
- Movement – Pokreti.

